h1

Rezultate încurajatoare

Noiembrie 8, 2008

Plecaţi în Germania pentru a se putea antrena pe gheaţa, reprezentanţii României la patinaj viteză au participat în ultimele 2 săptămâni la diferite concursuri.

Primele emoţii

La cea de-a patra ediţie a Jocurilor Juniorilor, competiţie organizată în oraşul Erfurt (Germania), echipa  României a fost reprezentată de 7 concurenţi. Alături de patinatorii români au mai fost prezenţi sportivi din Germania, Olanda, Finlanda, Cehia, Kazahstan, Belarus, Ucraina şi Ungaria.

Cel mai bun rezultat l-a obţinut Marian Ion, în proba de 3000 m, unde a încheiat pe poziţia a treia (4:02.51), în urma olandezilor Arjen van der Kieft (3:55.47) şi Joep Pennarts (3:59.83). Valentin Anghel a concurat în probele de 500 m şi 1000 m, clasându-se pe poziţiile 21 (din 62 de participanţi), respectiv 12 (din 22 de participanţi), în timp ce Marius Paraschivoiu a realizat cea mai bună performanţă a carierei în cursa de 1000 m, 1:18.38, timp suficient pentru ocuparea locului 19. Acesta s-a aflat şi pe lista concurenţilor de la 500 m (poziţia 39), alături de Cristian Mustatea care a încheiat pe poziţia 25.

În concursul feminin, Cristina Radu a participat la probele de 500 m, unde s-a clasat pe locul 23, respectiv 1000 m, cursă pe care a terminat-o pe poziţia a 13-a. Deşi are numai 13 ani, Ana Maria Opincariu a concurat la aceleşi probe, reuşind să-şi îmbunătăţească recordurile personale pe ambele distanţe.

Calificaţi la Cupa Mondială

În primul week-end al lunii noiembrie, patinatorii români au participat la concursul pentru calificarea la etapele de Cupă Mondială din acest sezon, concurs ce s-a desfăşurat pe durata a două zile.

Majoritatea sportivilor au reuşit să stabilească cele mai bune performanţe ale sezonului sau chiar să  realizeze noi recorduri personale, la diferite probe. Astfel, în prima zi, Cristian Mustatea s-a impus în cursa de 1000 m, în timp ce Valentin Anghel a câştigat la 500 m, terminând la egalitate cu polonezul Dariusz Stanuch. Marian Ion a terminat pe prima poziţie în cea mai lungă probă din concurs, la 5000 m. La feminin, Daniela Dumitru a trimufat la 1500 m.

În cea de-a doua zi, Marius Paraschivoiu s-a impus în cursa de 1500 m, în timp ce Cristina Radu a încheiat pe prima poziţie la 3000 m.

REZULTATE:

-prima zi-

Nume 500 m 1000 m 1500 m 3000 m
Daniela Dumitru 41,97 SB (3) 1.34,57 PR SB (7) 2.08,69 SB (1)
Daniela Oltean 42,37 SB (4) 4.23,10 SB(1)
Cristina Radu 43,30 SB (9) 2.11,42 PR SB(2)
Andrea Lăzărescu 44,03 SB (15) 4.23,43 (2)
Anamaria Pârv 46,57 PR SB (26)
Ana Maria Opincariu 48,77 PR SB (29) 1.39,32 PR SB (9)

Nume 500 m 1000 m 1500 m 3000 m 5000 m
Cristian Mustatea 38,91(5) 1.16,71 SB(1)
Hendrik Rusu 41,18 SB(24) 1.24,09 SB(7)
Valentin Anghel 38,57 SB(1) 1.57,83 PR SB(4)
Marius Paraschivoiu 39,17 SB(7) 1.59,17 PR SB(5)
Claudiu Grozea 39,84 SB(13) 6.52,59 SB(2)
Flaviu Hanganu 40,36 SB(15) 2.01,99 PR SB(8)
Marian Ion 6.52,02 SB(1)

a doua zi-

Ana Maria Opincariu 48,57 PR SB (7)
Anamaria Pârv 46,37 PR SB (3) 1.33,71 PR SB(3)
Raluca Stef 47,13 SB (5) 1.36,08 SB (6)
Daniela Oltean 2.06,22 SB (1)
Daniela Dumitru 2.09,85 (2)
Andrea Lăzărescu 2.11,02 SB (3)
Cristina Radu 4.37,2 PR SB(1)
Cristian Mustatea 39,00(2) 2.00,53 SB(3)
Hendrik Rusu 41,34(10)
Marius Paraschivoiu 1.17,34 PR SB(1)
Claudiu Grozea 1.55,24 SB(1)
Marian Ion 1.57,86 SB(2)
Valetin Anghel 4.13,98 SB(3)
Mugurel Sotatiu 42,44 PR SB(12) 1.27,21 PR SB(4)
Flaviu Hanganu 4.19,81 PR SB(4)

După cele două zile de concurs, Marian Ion şi Cristian Mustetea au obţinut calificarea pentru etapele de Cupa Mondială. Alături de ei au obţinut biletul pentru finale Claudiu Grozea, la pursuit, Valentin Anghel şi Marius Paraschivoiu, pentru concursurile de la juniori. La feminin, Daniela Oltean şi Andreea Lăzărescu sunt reprezentantele României, calificate în ultimul act.

Prima etapă din cadrul Cupei Mondiale va avea loc între 7-9 noiembrie, la Berlin (Germania).