h1

Campionatul European de Gimnastică Artistică 2009

Între 2-5 aprilie, la Milano (Italia), se desfăşoară Campionatele Europene de gimnastică artistică, atât la feminin, cât şi la masculin. La această ediţie a europenelor vor avea loc finalele pe aparate şi finala de la individual compus.

Lotul României este format:

-6 gimnaşti: Flavius Koczi, Marius Berbecar, Alin Jivan, Daniel Popescu, Cosmin Popescu, Robert Stănescu;

-4 gimnaste: Sandra Izbaşa, Ana Maria Tămîrjan, Gabriela Drăgoi, Diana Chelaru (prima participare la o competiţie de seniori);

Duminică (5 aprilie):
-finala pe aparate  (fete: sărituri şi paralele; băieţi: sol, cal cu mânere şi inele);

INDIVIDUAL COMPUS FEMININ: Dublă pentru Rusia

În cea de-a treia zi de concurs, în cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică de la Milano, s-a desfăşurat finala de la individual compus feminin, finală câştigată de Ksenia Semenova din Rusia, gimnastă care a acumulat 58.175. Medalia de argint i-a revenit rusoaicei Ksenia Afanaseva, cu un total de 57.600. Surpriza competiţiei a reprezentat-o clasarea pe poziţia a treia a elveţiencei  Ariella Kaeslin (57.252).

Evoluţia celor 2 românce nu a fost cea aşteptată. Atât Ana MAria Tămîrjan, cât şi Diana Chelaru au avut câte o ratare în compeţie şi astfel s-au clasat pe locul 5, respectiv 14.

Ana Maria Tămîrjan, calificată în finala de pe poziţia secundă, a intrat în concurs la sol. Considerat un aparat forte, ploieşteanca a ratat prima diagonală (ieşire din covor şi atingerea cu mâna a solului) şi astfel nu a fost punctată decât cu 12.700. A urmat o evoluţie sigură la sărituri unde a reuşit să obţină 14.650. În cea de-a treia rotaţie, Ana Maria şi-a prezentat exerciţiul de la paralele, fiind notată cu 13.975. Românca a încheiat competiţia la bârnă, aparat la care este calificată şi în finala de mâine, program pentru care a primit 14.600. Cu un total de 55.925, Ana Maria Tămîrjan s-a clasat pe poziţia a cincea.

Diana Chelaru, debutantă la competiţiile de seniori, a început concursul la bârnă, unde a obţinut doar 11.900, fiind depunctată cu un punct pentru că a căzut de pe aparat. În cea de-a doua rotaţie, Diana a prezentat un program bun la sol pe ritmurile unei melodii ungureşti, pentru care a primit 14.400. La sărituri, reprezentanta noastră a reuşit o evoluţie foarte bună, o săritură cu nota de plecare 5.8, fiind notată cu 14.675. Ultimul exerciţiu prezentat de Diana a fost cel de la paralele, pentru care a obţinut 13.525. Diana Chelaru a încheiat competiţia pe locul 14, cu un total de 54.500.

Mâine, în finalele pe aparate, România va avea 3 reprezentante. Ana Maria Tămîrjan va evolua la sol şi la bârnă, Sandra Izbaşa, la sol, iar Gabriela Drăgoi va fi prezentă în finala de la bârnă.

***

FINALELE PE APARATE FEMININ

I.BÂRNĂ: Argint şi bronz pentru România

După un concurs mai puţin reuşit în cea de-a treia zi de concurs, Ana Maria Tămîrjan a devenit vicecampioană europeană la bârnă, cu o evoluţie bună, pentru care a obţinut 14.750. Deşi accidentată şi fără o pregătire foarte bine pusă la punct, Gabriela Drăgoi s-a clasat pe poziţia a treia, cu un punctaj de 14.650. Pe primul loc a terminat ucraineanca Yana Demyanchuk, cea care a prezentat un exerciţiu notat cu 14.775.

II.SOL: Dublă pentru Beth Tweddle

Sandra Izbaşa, campioana olimpica de la acest aparat, s-a clasat pe poziţia a şaptea, cu 13.900. Ea a primit pentru execuţie nota 9.00, însă nota de plecare a fost de doar 4.90, deoarece la ultima diagonală nu i-a fost acordat punctajul pentru săritura cu 3 întoarceri (neîntors suficient) şi astfel nota de plecare i-a scăzut cu 0.60 puncte. Ana Maria Tămîrjan, cea de-a doua reprezentantă a României a reuşit o evoluţie mult mai bună decât cea de ieri, obţinând 14.075, la egalitate cu Maria Ana Izurieta şi a încheiat pe locul 4.

1.Elizabeth Tweddle Marea Britanie 15.150

2.Vanessa Ferrari Italia 14.675

3.Ksenia Semenova Rusia 14.625

III.PARALELE: Din nou Tweddle

Elizabeth Tweddle, din Marea Britanie a obţinut cel de-al doilea titlu european, la paralele, după un exerciţiu foarte dificil şi totodată foarte bine executat, pentru care a obţinut 15.575. Ea a reuşit să o întreacă pe deţinătoarea titlurilor european şi mondial de anul trecut, rusoaica Ksenia Semenova care a fost notată cu 15.500. Medalia de bronz i-a revenit nemţoaicei Anja Brinker, cu 14.800.

IV.SĂRITURI: Din nou Elveţia

După bronzul obţinut la individual compus, elveţianca Ariella Kaeslin a câştigat cea de-a doua medalie de la această ediţie a europenelor, aurul de la sărituri, cu o medie de 14.525. Deşi calificată cu prima notă, Yulia Berger, din Rusia s-a clasat pe poziţia secundă, la o diferenţă de 200 de miimi, cu 14.325. Medalia de bronz i-a revenit ucrainencei Ana Kalashnyk, cu o medie de 14.275.

***

EVOLUŢIILE BĂIEŢILOR ÎN FINALELE PE APARATE

SĂRITURI: Argint pentru Koczi

Flavius Koczi a câştigat prima medalie din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică artistică. El s-a clasat pe poziţia secundă, cu o medie a celor 2 sărituri de 16.312. Koczi a fost întrecut de francezul Thomas Bouhail, medaliatul cu bronz de la Jocurile Olimpice, care a obţinut 16.325. Pe ultima treaptă a podiumului a urcat Matthias Fahrig, din Germania, cu 16.225. Cel de-al doilea reprezentant al României, Daniel Popescu, a terminat pe locul 5, cu 15.912.

CAL CU MÂNERE: Doar locul 7

Deşi calificat de pe poziţia a treia, Daniel Popescu nu a mai reuşit aceeaşi evoluţie şi în finala de astăzi, căzând de pe aparat. Astfel, gimnastul român s-a clasat doar pe poziţia a şaptea, cu 15.525 .

1.Christian Berki Uungaria 15.600

2.Louis Smith Marea Britanie 15.550

3.Daniel Keatings Marea Britanie 15.500

PARALELE: Surpiza Cosmin Popescu

Participant pentru prima dată la o competiţie de seniori, Cosmin Popescu s-a calificat în finala de la paralele, unde a reuşit să prezinte un exerciţiu bun, clasându-se în final pe poziţia a cincea, cu o notă de15.075.