h1

Mereu învingătoare

august 13, 2008

După un concurs de calificări nu foarte reuşit, echipa feminină de gimnastică artistică a reuşit să obţină medalia de bronz în finală, acumulând un punctaj de 181.525. titlul olimpic a revenit echipei ţării gazde, performanţă reuşită pentru prima dată în istorie, cu 189.900. Cu ratările la sol şi bârnă pentru Alicia Sacramone, Stalele Unite ale Americii au trebuit să se mulţumească cu medalia de argint, totalizând 186.525 puncte. Rusia, echipa clasată pe poziţia a treia după calificări, a încheiat concursul pe locul 4, după ratări şi evoluţii nu foarte convingătoare la sol şi bârnă.

8. Brazilia 42.975 43.900 43.700 44.300 174.875

Pentru România au concurat astăzi Sandra Izbaşa, Steliana Nistor, Anamaria Tămârjan şi Gabriela Drăgoi. De asemenea, alături de cele 4 fete, s-au mai aflat Andreea Acatrinei şi Andreea Grigore. Reprezentantele noastre şi-au terminat programele fără nicio ratare, obţinând la toate cele 4 aparate note mai mari decât în calificări.

Chiar dacă Fei Cheng a ratat la bârnă, evoluţiile foarte bune şi exerciţiile cu note de plecare foarte mari au reuşit să facă diferenţa faţă de echipa Statelor Unite ale Americii, obţinând medii de peste 45.500 şi chiar peste 49.000, la paralele. Americancele, cu Alicia Sacramone aflată într-o zi nu foarte bună, nu au putut să le depăşească pe chinezoaice.

Calificată şi în finala de la sol de pe poziţia secundă, Sandra Izbaşa a obţinut cea mai mare notă din concurs la acest aparat, reuşind să o întreacă pe Cheng Fei sau Shawn Johnson. Alicia Sacramone a ratat complet evoluţia, fapt evidenţiat şi de punctajul primit.

Alicia Sacramone 14.125

Faţă de notele obţinute în calificări, româncele şi-au îmbunătăţit punctajul şi la acest aparat. Gabriela Drăgoi, singura calificată în finală, nu a evoluat, în locul ei fiind preferată Steliana Nistor. Dacă în prima zi de concurs, Sandra Izbaşa nu a obţinut decât 15.225, astăzi a fost notată cu 15.600. Fei Cheng a ratat evoluţia de la bârnă, căzând de pe aparat, însă Li Shanshan a compensat cu punctajul său, 16.150. Însă cea mai mare notă a obţinut-o Shawn Johnson, 16.175. Americanca a prezentat un exerciţiu aproape perfect, fără greşeli vizibile, devenind astfel o candidată pentru podiumul din finala pe aparate.

Alicia Sacramone 15.100

Chiar dacă nu sunt calificate în finala de la sărituri, elevele lui Nicolae Forminte au obţinut note peste 15.000, evoluţii cu care au reuşit să-şi consolideze poziţia a treia în faţa rusoaicelor. Fei Cheng şi Shawn Johnson s-au aflat la egalitate, cu 16.000 puncte.

Briget Sloan 15.200

Steliana Nistor, gimnastă ce va fi prezentă şi în finala de la paralele, a acumulat cel mai mare punctaj dintre cele 3 românce. Ea a reuşit să-şi îmbunătăţească şi nota obţinută în prima zi (15.975) cu aproape 0.200 puncte, 16.150, fiind şi cea mai mare notă a reprezentantelor noastre din concurs. Cu un exerciţiu cu notă de plecare din 7.7, Nastia Liukin a fost notată cu 16.900. La mică distanţă s-au aflat chinezoaicele He Kehin şi Yilin Yang, cu 16.850, respectiv 16.800.